W jaki sposób poradzić sobie w razie wypadku we Włoszech?

Wypadki samochodowe zdarzające się poza Polską należą do maksymalnie nieprzyjemnych sytuacji. Nie dość, że prawdopodobnie dochodzi do strat na zdrowiu i mieniu, to jeszcze pojawiają się problemy takie jak nieznajomość prawa i bariera językowa. Co należy zrobić, jeśli do wypadku dochodzi we Włoszech?

Obowiązkowe ubezpieczenie a wypadek we Włoszech

Większość kierowców uważa, że wystarczy mieć obowiązkowe ubezpieczenie – OC – by spać spokojnie i nie obawiać się niczego. Niestety wypadek samochodowy we Włoszech nie zawsze wiąże się z konsekwencjami objętymi tym ubezpieczeniem. Może być konieczne posiadanie specjalnych, dodatkowych polis. Warto przed wyjazdem zapytać o to swojego ubezpieczyciela.

Odszkodowanie za wypadek we włoszech może być wypłacone jedynie wtedy, gdy zostaną spełnione pewne warunki, a polisa będzie aktywna wcześniej. Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest oczywiście niezbędne. W niektórych krajach obowiązuje też Zielona karta, ale nie dotyczy to Włoch. Warto być tego świadomym – gdy zdarzy się wypadek samochodowy we Włoszech i uczestniczą w nim osoby nieznające języka, istnieje szansa, że ktoś będzie chciał to wykorzystać i postąpić nieuczciwie.

Kiedy można liczyć na odszkodowanie za wypadek we Włoszech?

Większość wypadków samochodowych wiąże się z pewnymi stratami, więc nie jest dziwnym chęć uzyskania odszkodowania albo pokrycia z polisy szkód poniesionych przez stronę poszkodowaną. Jednak trzeba uważać na nieuczciwe osoby, które próbują wykorzystać nieznajomość przepisów czy języka. W razie trudności ze zrozumieniem treści dokumentu lub ustaleń ustnych nie należy wyrażać żadnych zgód.

Odszkodowanie za wypadek we Włoszech to coś innego, niż pokrycie kosztów związanych z kolizją. W wypadku ponoszą szkody ludzie – ktoś zostaje ranny lub nawet umiera. W sytuacji takiej trzeba jak najszybciej udokumentować przebieg zdarzenia. Służy do tego formularz oświadczenia o zdarzeniu i oświadczenie sprawcy (jeśli zdarzenie nie wiąże się z sytuacją losową, np. uderzeniem pioruna).

Nie można zapominać o zrobieniu zdjęć z wypadku. Takie zdjęcia posłużą jako dokument i pozwolą ocenić faktyczne szkody, zwłaszcza że niektóre rezultaty zdarzenia są tymczasowe. Odszkodowania można dochodzić od razu lub poczekać, a później na spokojnie wykonać niezbędne kroki nawet będąc już z powrotem w Polsce.