Druk sublimacyjny na tkaninach – co to?

Czym jest druk sublimacyjny na tkaninach i jakie ma zastosowanie? Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie oraz jak przebiega taki proces? Jeżeli jesteś ciekawy, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest druk sublimacyjny?

Drukowanie sublimacyjne to bardzo specyficzna metoda druku, która jest wykonywana za pomocą specjalnych tuszów, które są nanoszone na papier do sublimacji albo tkaninę w zależności od tego, co chcemy zadrukować. Jest to metoda niezbyt powszechna, jednak dająca bardzo duże możliwości. Proces sublimacji polega na przechodzeniu pigmentu ze stanu stałego w gazowy, co dzieje się pod wpływem wysokiej temperatury. To, dlatego Druk sublimacyjny na tkaninach jest coraz bardziej popularny. Barwnik wnika bezpośrednio w materiał ,łącząc się z nim na stałe, dzięki temu druk jest trwały, odporny na ściernie i nawet po wielokrotnym praniu prezentuje się efektownie. Sublimacja na koszulkach to bardzo dobre rozwiązanie, które jest wykorzystywane szczególnie w przypadku produkcji odzieży reklamowej, ale nie tylko. Na pewno doskonale sprawdzi się także w przypadku produkcji odzieży męskiej, damskie, dziecięcej, jak i zdobienia butów. Dlaczego warto? Bo w tym wypadku można mieć pewność, że, nawet gdy często korzystamy i często pierzemy daną część garderoby, to nadal będzie prezentować się efektownie, nadruk nie zetrze się, ani nie wyblaknie.

Zalety druku sublimacyjnego

Chociaż sublimacja na koszulkach i innych elementach garderoby nie jest jeszcze tak popularna, jak w innych krajach, to z czasem bez wątpienia się upowszechni. Największą zaletą druku sublimacyjnego na tkaninach jest jego trwałość, co nie podlega żadnym dyskusjom. Tusz wnika w podłoże i staje się jego integralną częścią, to dlatego jest tak solidny. Nie sposób go odkleić, ani zdrapać, a więc odzież może posłużyć na lata. Druga bardzo ważna kwestia to fakt, że nadruk jest ekologiczny i bezwonny. Tusze, które są wykorzystywane do druku sublimacyjnego, są wykonywane na bazie wody, bez udziału rozpuszczalników. To sprawia, że można je wykorzystać także jako dekoracje w pokoju dziecięcym i to bez żadnych obaw. Druk sublimacyjny wykazuje również odporność na warunki atmosferyczne.Drukowanie sublimacyjne ma wiele zalet i bez wątpienia warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. W ten sposób można uzyskać bardzo trwałe, wytrzymałe nadruku na odzieży, flagach, różnego rodzaju tkaninach.