Rozwiązania wykorzystywane w przemysłowym prasowaniu

Z profesjonalnym prasowaniem ma się do czynienia głównie w szwalniach i zakładach skoncentrowanych na produkcji odzieży. Na zwiększenie wydajności i efektywności procesu prasowania pozwalają różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Wśród nich można wyróżnić wytwornice pary, specjalistyczne żelazka oraz stoły prasowalnicze.

Specjalistyczne żelazka

Szwalnie czy nawet większe pracownie krawieckie, skupione na produkcji odzieży, nigdy nie będą korzystać z tych żelazek, jakich używa się na co dzień w domach. Posłużą się natomiast specjalistycznymi żelazkami przemysłowymi o znacznie większej mocy i tym samym dużo lepszym, bo skuteczniejszym działaniu.

Żelazka przemysłowe można podzielić na te elektryczne i parowe. Ponadto specjalną odmianę stanowią żelazka przeznaczone do prasowania na sucho, dzięki którym możliwe jest zajmowanie się nawet najbardziej delikatnymi materiałami bez ryzyka ich uszkodzenia (takie materiały występują m.in. w sukniach wieczorowych, głównie w sukniach ślubnych)

Stoły prasowalnicze

Trudno też wyobrazić sobie, by takim profesjonalnym prasowaniem można się było zająć na zwykłym blacie lub przy najprostszym kuchennym stole. W szwalniach, zakładach krawieckich i innych ośrodkach przemysłowych stosuje się specjalne stoły do prasowania, nazywane stołami prasowalniczymi, wyposażanymi przeważnie w dodatkowe wytwornice pary, które przymocowuje się do nich na stałe.

Za sprawą tego typu rozwiązań ogólna wydajność prasowania zostaje momentalnie zmaksymalizowana. Prasowanie odbywa się przy wykorzystaniu głównie większej ilości pary wodnej. Za sprawą tej pary stołów prasowalniczych nie trzeba nawet podłączać do prądu, co pozwala obniżyć koszty prasowania i przekłada się na obniżenie ogólnych kosztów związanych z prowadzeniem biznesu.

Generatory pary

Ostatnim typem praktycznego urządzenia, przydającym się głównie w pracowniach krawieckich, będą generatory pary, przeznaczone do usuwania zarówno mniejszych, jak i większych zagnieceń. Działają w prosty sposób, ale są nieco skuteczniejsze od żelazek i mają nieco inne zastosowanie. Mogą być używane naprzemiennie z żelazkami, w zależności od aktualnych potrzeb.

Bez urządzeń takich jak stoły prasowalnicze, specjalistyczne żelazka i generatory pary profesjonalne prasowanie byłoby po prostu niemożliwe. Inwestycja w wymienione rozwiązania pozwala na prawdziwy rozwój biznesu.