Ekran pojemnościowy czy oporowy?

Urządzenia mobilne (tablety, smartfony itp.) cieszą się w dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę urządzenia bezdotykowe. Producenci ekranów korzystają z wielu zaawansowanych technologii, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Jaki ekran dotykowy wybrać?

Największym zainteresowaniem cieszą się ekrany pojemnościowe i oporowe. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje zalety i wady. Jeżeli chodzi o ekrany oporowe, to ich mechanizm działania oparty jest na zmianie oporu elektrycznego pomiędzy przezroczystymi diodami, które wtopione są w ekran. Nowoczesne ekrany oporowe składają się z dwóch warstw. Po naciśnięciu górnej warstwy automatycznie dochodzi do niewielkich zmian w oporze elektrycznym. To właśnie na tej podstawie wyliczane są dokładne współrzędne miejsca, w którym dotknięto ekran.

Powyżej opisana technologia najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy dodatkowo skorzysta się z pomocy specjalnego rysika. Nowszą technologią są ekrany pojemnościowe. W urządzeniach wyposażonych w ekran pojemnościowy reakcja na naciśnięcie polega na zmianie pola elektrostatycznego. Przy urządzeniach tego typu nawet niewielkie muśnięcie ekranu jest automatycznie wykrywane. Wiele ekranów wyposażonych jest w funkcje MultiTouch, która umożliwia sterowanie nawet kilkoma palcami w tym samym czasie.

Jakie są zalety i wady poszczególnych technologii?

Oporowe ekrany co prawda są znacznie starsze, ale mogą pochwalić się wieloma zaletami. Dla wielu użytkowników największym plusem jest to, że można korzystać z ekranu nawet w bardzo grubych rękawiczkach. Przy wykorzystaniu z powyżej wymienionego rysika, można liczyć także na doskonałą precyzję. Opisując największe zalety ekranów oporowych należy zaliczyć także ich atrakcyjną cenę.

Jeżeli chodzi o ekran pojemnościowy, to w jego przypadku w sezonie zimowym mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy. Większość renomowanych producentów telefonów komórkowych stawia na technologię pojemnością, co jest oczywiście najlepszym potwierdzeniem jej wysokiej jakości i niezawodności. Wysokiej klasy ekran pojemnościowy oferuje dobry czas reakcji i co najważniejsze obsługuje nawet do 30 punktów dotyku. Jeżeli chodzi o technologię oporową, to obsługuje ona jedynie jeden punkt dotyku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.