Czym dokładnie jest system andon?

Warto wiedzieć, że sprawne wykrywanie, a także niwelowane ewentualnych problemów na linii produkcyjnej jest podstawowym elementem funkcjonowania firmy produkcyjnej. W celu usprawnienia wspomnianego procesu rekomendowane jest poważne zastanowienie się nad wprowadzeniem różnego rodzaju rozwiązań. Należy do nich zaliczyć m.in. system andon.

Czym dokładnie jest wspomniany system?

Należy zdawać sobie sprawę, że słowo andon w języku japońskim znaczy „sygnalizator”. Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że jest to jedna z bardziej istotnych składowych systemu produkcyjnego koncernu motoryzacyjnego Toyota.

Głównym zadaniem andon jest bowiem pozwolenie operatorom na możliwie najszybsze zasygnalizowanie pojawienia się niezgodności czy błędu. W systemie wykorzystywana jest sygnalizacja świetlna. Oczywiście w zależności od charakteru produkcji danej firmy andon może mieć różną formę.

Jak rozwijał się system Andon na przestrzeni lat?

Należy zdawać sobie sprawę, że na początku funkcjonowania systemu andon operator pociągał na swoim stanowisku za sznurek, co powodowało zaświecenie się lampki o danym kolorze. Kolor pomarańczowy oznaczał bowiem, że firma ma do czynienia z pojawieniem się produktów znacznie słabszej jakości.

Z kolei czerwona lampka była sygnałem, że powstał defekt, który koniecznie trzeba odrzucić. W tym momencie interweniowała osoba zarządzająca określoną linią produkcyjną. Obecnie natomiast systemy andon posiadają nie tylko i wyłącznie sygnalizację świetlną, ale również sygnał dźwiękowy. Umożliwia to nie tylko bardzo dokładne, ale również stosunkowo szybkie zidentyfikowanie miejsca, w którym wystąpiły niezgodności.

Rekomendowane jest, by każda linia produkcyjna posiadała inny sygnał dźwiękowy. Można podjąć decyzję o jego różnicowaniu w zależności od zaistniałego problemu. Rekomendowane jest jednak zachowanie odpowiedniego umiaru. Bardzo duża liczba sygnałów dźwiękowych może przyczynić się do powstania zamieszania.

Jakie są najbardziej istotne atuty systemu Andon?

Warto wiedzieć, że przez zastosowanie w systemie andon sygnalizacji na danej linii produkcyjnej możliwe jest ograniczenie ryzyka wystąpienia bardzo istotnych przestojów czy problemów.

Ponadto sprawne reagowanie na niezgodności umożliwia znacznie zwiększyć wydajność czy ograniczyć czas postoju określonych stacji roboczych. Dodatkowo zdecydowanie wcześniejsze wykrycie, a także zniwelowanie ewentualnych problemów sprawia, że w firmie nie będą dalej produkowane niezgodne części.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Signalo