Pomoc domowa dla osób starszych

Badania potwierdzają, że średnia długość życia znacznie się wydłuża. Jest to spowodowane lepszą jakością życia oraz większym dostępem do medycyny. Starsze osoby potrafią sobie świetnie radzić i korzystać z możliwości, jakie daje również rozwój technologii. Czasem przychodzi jednak taki moment, w którym konieczna jest pomoc.

Opiekunka osoby starszej – kiedy się zdecydować?

Wiele osób, które zajmują się własnymi rodzicami, ma wyrzuty sumienia, w momencie, kiedy pojawia się temat opieki nad osobą starszą. W naszym społeczeństwie nadal opiekunka osoby starszej czy oddanie rodzica do domu spokojnej starości jest postrzegane negatywnie.

Są sytuacje, kiedy taka pomoc staje się jednak niezbędna. Przede wszystkim dotyczy to osób, które są bardzo chore i nie mają możliwości same przyjmować leków czy nawet się poruszać.

Opiekunka osoby starszej w takim wypadku jest jedynym rozwiązaniem. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z pracy, a osoba starsza wymaga całodobowej opieki.

Prywatnie czy przez agencję

Poszukując pracownika, który sprawdzi się jako opiekunka osoby starszej, trzeba rozważyć kilka kwestii. Przede wszystkim warto się zastanowić czy zatrudnić taką pomoc samodzielnie, czy poszukać odpowiedniej agencji, która oferuje tego typu usługi.

Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety. Samodzielne zatrudnienie wymaga więcej zaangażowania oraz jest dość skomplikowane.

Umowa z agencją jest pod tym względem o wiele wygodniejsza. Agencja zatrudnia sprawdzone, przeszkolone osoby, które nadają się do takiej pracy i mają referencje. W przypadku choroby lub rezygnacji z pracy agencja musi zagwarantować zastępstwo.

Niemniej jednak usługi agencji są o wiele droższe niż samodzielne zatrudnienie, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór opiekunki nie jest niestety taki prosty. O ile decydując się na agencję, można liczyć na wsparcie w tym zakresie, o tyle szukając samodzielnie odpowiedniej pomocy, trzeba się mocno zaangażować.

Dobra opiekunka osoby starszej to przede wszystkim osoba z odpowiednim przygotowaniem. Chodzi tutaj głównie o wiedzę medyczną pozwalającą na doraźną pomoc osobie starszej. W zakresie obowiązków opiekunki zazwyczaj leży podanie lekarstw czy zastrzyków, pilnowanie diety oraz zabiegi pielęgnacyjne, dlatego tak ważna jest odpowiednia wiedza z tego zakresu.

Na tym stanowisku sprawdzają się więc idealnie pielęgniarki lub osoby posiadające wykształcenie w tym kierunku.