Współpraca z agencją sem

Współpraca z agencją sem – dobre praktyki

Mając świeżą stronę dopiero co wypuszczoną do sieci możemy dopiero zaznajamiać się z tym, w jaki sposób będzie można ją reklamować. To normalne, że nie będziemy specjalistami w każdej dziedzinie, w reklamie powinna nam jednak pomóc doświadczona agencja sem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podejmując taką współpracę i jak powinna być prowadzona taka kampania sem?

Wszystko czarno na białym

Pozornie może się wydawać, że ciężko jest stwierdzić, na co konkretnie idą pieniądze wpłacane na budżet reklamowy w przypadku takiej usługi jak chociażby Google AdWords. Nie jest to jednak prawda, a dobra agencja sem to przede wszystkim taka, którą cechuje transparentność. Od razu wobec tego powinniśmy sprawdzić, czy zawierana umowa z agencją reklamową precyzuje, jaka kwota jest prowizją za prowadzone działania, a jaki finalnie będzie budżet przeznaczony na reklamę. Dodatkowo, warto też zainteresować się tym, co kryje się za nazwą „obsługi kampanii”, czyli na przykład, czy kampania sem będzie optymalizowana i z jaką częstotliwością, czy będziemy otrzymywać jakieś raporty o kliknięciach, czy będziemy mieli wgląd do konta albo czy chociaż będziemy mieli wgląd do statystyk. Umowa z agencją reklamową powinna także szczegółowo precyzować, na jaki czas wykupujemy usługę i w jaki sposób możemy z niej zrezygnować.

Współpraca, na której wszyscy korzystają

Na dobrze przeprowadzonej kampanii Google AdWords mogą skorzystać wszyscy. Przedsiębiorca, bo płaci, ale dzięki temu pozyskuje nowych klientów i sprzedaje więcej. Agencja – bo przedsiębiorca zarabia, zwiększa budżet, a to automatycznie oznacza lepsze prowizje. Jest to więc swego rodzaju współpraca, na której powinno zależeć obu stronom i takie podejście agencji sem do klienta jest najlepsze. Znacznie gorzej przedstawia się natomiast sytuacja, kiedy klientowi proponowane jest cokolwiek w danym budżecie, byle tylko uzyskać kliknięcia na cokolwiek i szybko pobrać opłatę za prowadzenie kampanii. W takiej sytuacji korzysta jedynie agencja reklamowa, ale też jest to ograniczony zysk, bo klient, który nie będzie widział sensu w działaniach reklamowych bardzo szybko zrezygnuje z reklamy i tym samym zniechęci się zarówno do agencji sem jak i do reklamy tego typu w ogóle. Dobra współpraca oznacza reagowanie na potrzeby klienta i rozmowę o celach, jakie ten chciałby uzyskać. Dzięki rozmowie możliwe jest ciągłe optymalizowanie kampanii po pierwsze po to, aby kliknięcia były bardziej celne, a po drugie po to, aby z danego budżetu wycisnąć najwięcej ile to tylko możliwe.