Przekaz reklamowy za pośrednictwem sieci – plusy i minusy

Do niedawna odbiorca komunikatów reklamowych nie miał możliwości interakcji z rzeczonymi przekazami. Pozostawało mu przełączyć kanał w telewizji czy zmienić stację radiową, by „zerwać” z konkretną formą reklamowania się. Reklama internetowa zmieniła oblicze współczesnego marketingu i umożliwiła dwustronną komunikację na linii reklamodawca – konsument

Przekaz reklamowy dostosowany do zainteresowań konsumenta

E marketing umożliwia udostępnianie reklam powiązanych z zainteresowaniami odbiorcy. Personalizacja reklam może dotyczyć preferencji zakupowych, zdrowotnych, hobbystycznych i innych. To świadczy o tym, że reklama w internecie jest przede wszystkim bardziej profesjonalna. Potrafi trafić w to miejsce, które dokładnie chcemy. W przypadku reklam telewizyjnych czy tzw. outdooru (reklamy zewnętrznej) przekaz niejako rozmywa się i ginie w gąszczu innych informacji.

Reklama w internecie i komunikacja może nieść za sobą pewne niedogodności

Minusem, w kontekście odbioru, jest możliwość anulowania przekazu poprzez np. zamknięcie okna „push-up”, wyskakującego na karcie przeglądarki. Konsumenci mogą także stosować programy i aplikacje, które będą blokować reklamy na konkretnych stronach internetowych. Użytkownik zatem ma bezpośredni wpływ na to, co chce oglądać i jakie reklamy zostaną mu wyświetlone. To świadczy o tym, że e marketing jest ciekawym kanałem przekazu, który w najbliższych latach będzie podlegał intensywnemu rozwojowi. Liczba użytkowników internetu rokrocznie zwiększa się, ludzie coraz więcej czasu poświęcają na „klikanie” na ekranach swoich smartfonów czy komputerów osobistych.

Reklama internetowa jako stosunkowo tanie źródło przekazu

Dostęp do internetu jest powszechny, a sama technologia jest systematycznie ulepszana. Dziś sieć jest szybka, ogólnodostępna i bezpośrednia. Dzięki temu reklama internetowa może zostać w szybki i skuteczny sposób zaimplementowana do świadomości konsumenta, oczywiście za wcześniejszą jego zgodą. Reklama w internecie wiąże się także z innymi korzyściami. Jest to duża oszczędność pieniędzy – e marketing nie wymaga drukowania ulotek, roznoszenia ich czy rozwieszania plakatów. Nie trzeba także tracić czasu na konserwację, transport czy magazynowanie.