Każdy pracodawca przechodzi etap rekrutacji pracowników. Czasami jest to jedynie kilka pieczołowicie dobranych kandydatów, czasami umawianych rozmów jest zdecydowanie więcej – ważną kwestią jest to, czego oczekuje przyszły pracodawca i mogą to być umiejętności zdobyte podczas studiów lub te interpersonalne. Dobrze jest wiedzieć, jak napisać CV.
Pierwszy rzut oka
Jeżeli CV nie sprawi, że rekruter zawiesi na nim oko dłużej niż na sekundę, to sprawę można uznać za przegraną, a udział w rekrutacji za skończony. Niestety zwykle na jedno oferowane w internecie stanowisko wysyłanych jest setki CV i trudno jest przeczytać je wszystkie, żeby rzetelnie wybrać przyszłego pracownika i zaprosić go na rozmowę, żeby go poznać.
Nawet kandydat z genialnym doświadczeniem będzie na przegranej pozycji, jeśli jego CV nie będzie niczym przyciągało uwagi, dlatego tak ważne jest pierwsze wrażenie – pokazuje ono również jak bardzo kandydat chciałby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Jakość zdjęcia
To najważniejsza rzecz, zaraz obok danych personalnych, które powinno zawierać CV. Chodzi tu o profesjonalnie wykonane zdjęcie popiersia, który ukaże osobę elegancką i uśmiechniętą, której postawa jest otwarta i na pierwszy rzut oka chociaż robi dobre wrażenie. Wierzymy w to lub nie, ale większość pracodawców to wzrokowcy i ważna jest dla nich aparycja przyszłego pracownika.
Zdjęcie nie może być złej jakości, a widoczne na nim piksele lub przebarwienia są niedopuszczalne, szczególnie, że w dzisiejszych czasach bardzo łatwo sobie takie zdjęcie zrobić – nawet w warunkach domowych.
Najlepiej, żeby zdjęcie było kolorowe, chociaż czarno białe w ostateczności również może zostać. Niedopuszczalne są jednak zdjęcia z jakimikolwiek nakładkami graficznymi lub kolorowymi filtrami, które zaburzą rzeczywisty wygląd kandydata – w przypadku otrzymania CV z czymś takim kandydat nie zastanie wzięty na poważnie.
Wielkość zdjęcia
Zdjęcie nie powinno zajmować połowy strony A4, ale już 1/5 jest jak najbardziej na miejscu. Oprócz tego warto, aby zdjęcie znajdowało się z prawej lub z lewej strony CV ze względu na ogólną estetykę. Zdjęcia na środku może się wydawać odrobinę zbyt egocentryczne.
Usytuowanie zdjęcia z lewej strony może się zbiec z rozłożeniem tekstu, którego podział może być bardzo prosty: dane personalne zaraz pod zdjęciem, pozostałe elementy CV zaś po prawej stronie. Wystarczy znaleźć w internecie odpowiedni szablon, aby CV stało się naprawdę dobre, a nasze zdjęcie odpowiednio, skromnie, acz widocznie wyeksponowane.