Latem i wczesną jesienią drzewa i krzewy uginają się od dorodnych owoców. Często nie ma możliwości, aby zjeść wszystko to, czym obdarowała nas matka natura, dlatego warto zamknąć kawałek lata w słoikach, przygotowując naturalne przetwory owocowe.
Co zrobić z owoców?
Sposobów na wykorzystanie nadmiaru owoców jest dużo. Można je zamrozić lub przerobić na pyszne przetwory. Nasze babcie często przygotowywały domowe przetwory, które miały zimą przywracać smak lata. W spiżarniach kryły się dżemy kompoty, marmolady, konfitury, owocowe nalewki, soki i owoce w zalewach. Dziś wiele osób również przygotowuje naturalne przetwory owocowe, które są alternatywą dla niezdrowych przetworów zawierających konserwanty i sztuczne barwniki. Niestety wiele takich dodatków można znaleźć na sklepowych półkach. Na ratunek przychodzą zakłady przetwórstwa owocowego, które cenią sobie jakość i przygotowują przetwory tylko z naturalnych składników, często korzystając z babcinych receptur.
Czy warto jeść przetwory?
Kolorowe, pyszne owoce poza smakiem posiadają wiele witamin i wartości odżywczych niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Przetwory owocowe są także źródłem tych składników mimo obróbki termicznej. Pasteryzacja, której poddawane są owoce w trakcie przygotowywania przetworów, nie zabija witamin i minerałów dzięki temu pyszne, naturalne przetwory owocowe zawierają witaminy A, B, C, K, D oraz E. Są bogate w błonnik, który usprawnia pracę układu pokarmowego. Zawierają zdrowe cukry, które poprawiają samopoczucie i dodają energii.
Jak podawać przetwory owocowe?
Wiele z przetworów można jeść lub pić bez żadnych dodatków, kompoty, soki lub musy. Poza tym przetwory mogą być dodatkiem do wielu potraw. Konfitury idealnie komponują się z pieczonymi mięsami. Marmoladą można przełożyć domowe ciasto lub dodać ją do naleśników. Musy i przeciery owocowe sprawdzą się podczas rozszerzania diety niemowlakom, gładka konsystencja ułatwi połykanie. Soki można dodać do wody lub herbaty. Przetwory owocowe to słodka alternatywa dla słodyczy. Warto po nie sięgać, gdy będziemy mieli ochotę na coś słodkiego.