Pojemniki IBC: najważniejsze informacje

Pojemniki IBC występują zamiennie pod nazwą zbiorników czy kontenerów. Wykorzystuje się je najczęściej w branżach związanych z przemysłem, dlatego warto przybliżyć nieco ten temat.

Czym jest zbiornik IBC?

Na samym początku warto zaznaczyć, że pojemniki IBC to nowoczesne, wygodne i niezwykle praktyczne zbiorniki wielokrotnego użytku, które przeznaczone są głównie do przechowywania i transportowania różnego rodzaju substancji. Począwszy od ciekłych płynów, przez palne, skończywszy na niebezpiecznych. Z tego względu wiele z nich wymaga odpowiednich certyfikatów określanych jako UN.

Gdzie spotykamy pojemniki IBC?

Wszechstronne zastosowanie sprawia, że ciężko wskazać wszystkie gałęzie przemysłu, w których stosowane są opisywane przez nas pojemniki. Dla przykładu: Zbiornik ibc bardzo często wykorzystuje się do przechowywania środków dezynfekcyjnych oraz alkoholi. Cieszą się także popularnością w branży spożywczej, są też niezbędne do magazynowania wszelkich płynów.

Z czego wykonany jest zbiornik IBC?

Ze względu na swoje właściwości najczęściej jest to polietylen. Zapewne za sprawą tego, że cechuje go duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemikalia, co jest kluczowe podczas przewozu żrących i niebezpiecznych substancji.

Zazwyczaj pojemniki otoczone są stalową konstrukcją przypominającą kosz. Jest to zrobione z dwóch względów. Po pierwsze: stanowi dodatkową ochronę, a po drugie: znacząco ułatwia transport, szczególnie gdy trzeba rozmieścić je na półkach i wyjąć z naczepy.

Co oznacza skrót IBC?

Nazwa określająca zbiornik lub pojemnik IBC pochodzi od angielskiego skrótu: Intermediate Bulk Container. Co ciekawe w naszym rodzimym języku spotkamy ją pod zupełnie innym określeniem, jakim jest DPPL. Niezależnie od nomenklatury znaczenie pozostaje bez zmian — jest to duży pojemnik do przewozu „luzem”.

Jak zatem widać istnieje wiele zagadnień, które warto poruszyć w przypadku pojemników i zbiorników IBC. Powyżej wskazaliśmy te informacje, które z punktu widzenia nowej osoby w branży, będą najważniejsze. Warto jednak poznać szczegółowe parametry i wymagania techniczne, aby cieszyć się z dokonanego zakupu.