Jak wybrać skrzyniopaletę?

Skrzyniopaleta to jeden z elementów wyposażenia każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Odpowiednio dobrana może przez długie lata wspomagać proces magazynowania i dystrybucji produktów. Zanim zaczniemy korzystać z skrzyniopalety konieczny jest jej wybór. Aktualnie producenci oferują dwa podstawowe rozwiązania.

Różnorodne pojemniki

Poszczególne skrzyniopalety odznaczają się odmiennymi cechami charakterystycznymi. Są one wykonane z innych materiałów, mają różne rozmiary oraz ceny. Niemniej jednak wszystkie z nich mogą być przyporządkowane do jednej z dwóch kategorii.

Będą to coraz popularniejsze i nowoczesne skrzyniopalety plastikowe oraz ich klasyczne odpowiedniki wykonane z naturalnego drewna. Zarówno modle wykonane z drewna, jak i plastiku posiadają zalety, aczkolwiek to, na który rodzaj powinniśmy się zdecydować będzie uzależnione m.in. od:

– rodzaju magazynowanego/przewożonego towaru,
– częstotliwości użytkowania,
– wolnej powierzchni magazynowej.

Skrzyniopalety plastikowe oraz drewniane

Zarówno pierwsze, jak i drugie modele posiadają zalety, aczkolwiek modele wykonane z drewna sprawdzą się jedynie w ściśle określonych warunkach. Możemy zastanowić się nad tego rodzaju rozwiązaniem przede wszystkim jeżeli przewożony i magazynowany towar nie przyczynia się do zabrudzenia skrzyni. Ponadto drewno nie chroni produktu tak dobrze jak plastik. W praktyce oznacza to, że towar w skrzyniopaletach drewnianych powinien być wytrzymały. Pamiętajmy również, że musimy posiadać odpowiednią ilość przestrzeni w magazynie. Niestety drewniane skrzynie nie mogą być składane, co oznacza, że nieużywane będą zajmować dużą część wolnej przestrzeni.

Z kolei w przypadku skrzyniopalety wykonanej z plastiku możemy wozić dowolne produkty. Tego rodzaju modele w przypadku zabrudzenia są łatwe w czyszczeniu. Ponadto ze względu na konstrukcję i materiał wykonania modele plastikowe gwarantują najwyższy poziom ochrony przewożonemu towarowi. Warto zwrócić uwagę, że po zakończeniu użytkowania możemy z powodzeniem złożyć skrzyniopalety plastikowe. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie zajmują oną cennej przestrzeni magazynowej. Ponadto tego rodzaju modele charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością. W praktyce oznacza to, że w modele wykonane z tego materiału to inwestycja, która z perspektywy czasu staje się znacznie tańszą alternatywą dla drewna.