Kiedy uczyć się języka angielskiego samodzielnie, a kiedy na kursach językowych?

Język angielski jest najbardziej popularnym językiem na świecie. Osoby, które marzą o podróżach lub podjęciu pracy w innym kraju koniecznie muszą umieć się nim posługiwać. Jak nauczyć się języka, by spełniać swoje marzenia?

Nauka samodzielna

Język angielski uznawany jest za jeden z prostszych języków obcych. Można spróbować samodzielnie pracować nad jego poznaniem.

Samodzielna nauka języka angielskiego jest rozwiązaniem dla tych osób, które mają na tyle dużo determinacji, by uczyć się systematycznie. Ucząc się języka obcego, nie można jednego dnia zrobić kilku lekcji, by później przez tydzień do nich nie wracać.

Wyłącznie systematyczna praca może przynieść skutki. Nie wszyscy są w stanie samodzielnie zmobilizować się do pracy. Jest to jednak rozwiązanie idealne dla osób, które mają nienormowany czas pracy i nie są w stanie uczęszczać na zorganizowane zajęcia.

Pracując nad nauka języka angielskiego warto poszukać w internecie osób, które prowadzą lekcje zdalnie. Konwersacja z inną osobą jest bezcenna. Nie tylko pozwala na poszerzenie zakresu słownictwa, ale przede wszystkim daje szansę na pokonanie nieśmiałości.

Jest to bariera, którą ma wiele osób uczących się języków obcych. Znają słówka, uczą się konstrukcji, rozumieją co się do nich mówi, ale nie są w stanie mówić samodzielnie. Nieśmiałość, strach przed popełnianiem błędów językowych jest zbyt duży, by zdobyć się na odwagę.

W grupie raźniej

Kursy językowe to idealny sposób na naukę języka angielskiego. Możliwość pracy w grupie pozwala na rozmowy z wieloma osobami, dzięki temu nie przyzwyczajamy się do jednego partnera, ale cały czas mamy kontakt z różnymi ludźmi.

Nie można również zapomnieć o roli nauczyciela. Dobrze wyszkolona osoba, która ma umiejętności dydaktyczne pomaga i ułatwia naukę. Bardzo ważny jest etap kontrolowania zdobytej wiedzy. Nauczyciel słucha kursantów i poprawia ich błędy. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że nieprawidłowa wymowa zostanie utrwalona. Utrwalone błędy jest dużo trudniej korygować niż poznawać nowe rzeczy.

Dużą zaletą nauki języka angielskiego na kursach jest mobilizacja jaką daje grupa. Na każdych zajęciach kursant poznaje nowy materiał, ale również sprawdzany jest poziom przyswojenia wcześniej poznanego słownictwa oraz konstrukcji gramatycznych. Grupa mobilizuje do nauki, w końcu nikt z nas nie chce pokazać, że czegoś się nie nauczył.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.