Jak założyć i poprowadzić bloga firmowego?

Ciężko zaprzeczyć temu, że odpowiedni marketing to klucz do sukcesu firmy. Obecnie coraz więcej osób poszukuje informacji w internecie, a z czasem to zjawisko stanie się jeszcze powszechniejsze. Warto więc zadbać o odpowiednie przedstawienie firmy w sieci, w czym może znacząco pomóc założenie bloga firmowego.

Jak założyć bloga?

Założenie bloga nie należy do najprostszych czynności, jednak bez wątpienia każdy jest w stanie to wykonać. W pierwszej kolejności należy wymyślić nazwę, a następnie zarejestrować ją jako domenę. Jest to płatne, jednak blog firmowy stworzony w bezpłatnej subdomenie nie wygląda profesjonalnie (chyba że to subdomena naszej firmy, wówczas podpięcie się pod nią jest jak najbardziej zrozumiałe). Co to oznacza w praktyce? Otóż tyle, że adres strony z własną domeną to np. „firmowyblog.pl”, podczas gdy tej założonej w subdomenie to, np. „blog.firmowyblog.pl”.

Kolejnym krokiem zakładania bloga firmowego jest hosting, w którym jest aplikacja obsługująca bloga. Jeżeli nie znamy się na takich rzeczach, najlepiej po prostu zamówić hosting. Należy zwrócić uwagę, by miał on już zainstalowaną i skonfigurowaną aplikację do obsługi bloga. W innym wypadku samodzielnie będzie trzeba tworzyć bazy danych. Znaną aplikacją do blogowania jest WordPress.

Później jest już przyjemniej – wybór motywu graficznego, uruchomienie statystyk oraz zgłoszenie bloga do wyszukiwarek.

Jak prowadzić bloga firmowego?

Sposób prowadzenia bloga firmowego powinien zależeć od tego, co właściwie chcemy osiągnąć za pomocą bloga. Inaczej będzie wyglądał blog firmowy mający na celu pozyskanie nowych klientów, a inaczej ten nastawiony na przybliżenie klientom specyfiki firmy.

Następnie należy zdać sobie sprawę z tego, kim są odbiorcy. To do nich trzeba dostosować tematykę wpisów oraz język tych wpisów. Wszystko powinno być zrozumiałe.

Już zawczasu warto stworzyć listę tematów, na które będziemy pisać, a także ustalić, kiedy będą one publikowane. Pozwoli to w przyszłości uniknąć sytuacji, w której w ciągu pierwszego tygodnia pojawia się mnóstwo wpisów, a później miesiącami żaden. Prowadzenie bloga wymaga regularności.

Ważnym punktem jest newsletter, dzięki któremu czytelnicy będą informowani o wpisach – bez niego mogą zapomnieć o blogu i przestać na niego zaglądać. Niemniej istotne jest promowanie bloga firmowego w mediach społecznościowych, dzięki czemu uzyska on nowych czytelników.

Prowadzenie bloga firmowego wymaga planu i przemyślenia, jednak może okazać się naprawdę opłacalne.