Jak wybrać skaner kodów kreskowych?

Warto mieć świadomość, że wybranie skanera do kodów kreskowych jest obecnie zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kwestie koniecznie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Jakie cechy mają dobre skanery kodów kreskowych?

Laserowe skanery kodów kreskowych

Należy zdawać sobie sprawę, że laserowe skanery bazują na wiązce laserowej. Zawierają fotodiodę, której zadaniem jest rejestrowanie elementów kodu kreskowego odbijających światło, a także pochłaniających światło. W najprostszym możliwym ujęciu światło odbijane od jasnej powierzchni będzie dawało zdecydowanie mocniejszy impuls w porównaniu do tego odbijanego z ciemniejszych powierzchni. Godny uwagi jest również fakt, że od szerokości naświetlanych pól będzie uzależniony czas trwania określonych sygnałów.

Wspomniane informacja o danym kodzie kreskowym będą przekształcane w impuls elektryczny, który będzie zawierał nie tylko i wyłącznie informacje o cyfrach, ale również znakach czy literach. Koniecznie należy również zaznaczyć, że informacja odczytywana jest w tym przypadku zarówno z poziomu kasy fiskalnej, jak i komputera.

Jakie są najbardziej istotne cechy skanerów laserowych?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że laserowy, ręczny skaner kodu jest odpowiednio podłączony na stałe do kasy lub komputera. Możliwe jest wtedy dokonywanie skanowania w poziomej orientacji. Ponadto w przypadku, gdy w danym punkcie sprzedaży będzie funkcjonował niewielki ruch, urządzenie będzie w stanie bez żadnego problemu spełnić wymagania użytkownika.

Nie można również zapomnieć, że stacjonarne, laserowe skanery kodów kreskowych są również różnego rodzaju czytniki na poszczególne stanowiska kasowe.

Skanery diodowe

Można również zaopatrzyć się w diodowe skanery kodów kreskowych. Warto mieć świadomość, że mechanizm działania tego rodzaju produktów bazuje na matrycy diod LED. Godny uwagi jest również fakt, że nazwa wzięła się z bardzo specyficznego sposobu dotyczącego odczytywania informacji.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, ze odbite światło będzie rejestrowane w postaci obrazu kodu kreskowego. Jak dokładnie będzie jednak przebiegał wspomniany proces? W najprostszym możliwym ujęciu małych rozmiarów diody LED będą oświetlały kod kreskowy. Warto również wiedzieć, że produkt wyposażony jest w specjalny czujnik, którego zadaniem jest mierzenia napięcia praktycznie pod każdą z diod. W ten prosty sposób tworzona jest pewnego rodzaju mapa.