Praktyczne przykłady optymalizacji procesów

Większość przedsiębiorców zdaje sobie już sprawę z tego, że od czasu do czasu trzeba zająć się optymalizacją procesów biznesowych, aby cały biznes mógł lepiej działać. Tylko co rozumieć przez tą optymalizację? Najlepiej pokazać to na konkretnych przykładach. Poniższe trzy sytuacje dowodzą tego, że optymalizację można przeprowadzić w każdej firmie.

Przykład 1 – optymalizacja procesu składania zamówień

Ten przykład będzie tyczyć się głównie restauracji, a zwłaszcza tych działających głównie poprzez oferowanie jedzenia na dowóz. Klient, który musi zadzwonić pod jakiś numer i przeprowadzić kilkuminutową rozmowę w celu złożenia zamówienia może być skłonny do tego, by zrezygnować z oferty danej restauracji. Trzeba mu to zatem ułatwić. A sposób na to jest banalnie prosty.

W tym przypadku optymalizacja procesów biznesowych polega na wprowadzeniu zdalnego systemu składania zamówień. Klient powinien mieć możliwość zamówienia dań z restauracji przez Internet.

Przykład 2 – optymalizacja różnych etapów produkcji

Na optymalizacji procesów biznesowych najwięcej można jednak zyskać tam, gdzie pewne towary tworzy się od samego początku do samego końca. Zawsze znajdą się bowiem takie etapy produkcji, które będą zajmować więcej czasu od pozostałych i będą przez to rzutować na funkcjonowanie całego zakładu. Tych etapów trzeba albo się pozbyć, albo je odpowiednio zmodyfikować.

Bardzo często jest tak, że z niektórych kroków można całkowicie zrezygnować, a w przypadku innych pracę ludzkich rąk zastąpić maszynami. Automatyzacja jest naszą przyszłością. Maszyny działają jednak szybciej od ludzi i dlatego też są wydajniejsze.

Przykład 3 – optymalizacja działań marketingowych

Pracownicy odpowiedzialni za umieszczanie wpisów w mediach społecznościowych muszą za każdym razem o wybranej godzinie myśleć nad postem, konstruować go i dopiero potem publikować. A można przecież to wszystko sobie wcześniej zaplanować, by np. tylko raz w tygodniu zajmować się social media i później nie zawracać sobie nimi głowy.

W tym więc przypadku Optymalizacja procesów biznesowych będzie polegać na wcześniejszym stworzeniu wszystkich postów (np. na tydzień w przód) i ustaleniu ich automatycznej, samodzielnej publikacji.