Na czym polega druk sublimacyjny?

Klienci biznesowi mają teraz do wyboru naprawdę wiele nowoczesnych metod druku. Współczesne technologie umożliwiają zdobienie różnego rodzaju materiałów, w tym także i tkanin syntetycznych, takich jak chociażby poliester. Druk sublimacyjny na tkaninach pozwala uzyskiwać efektowne nasycenie kolorów i ogólnie wysoką jakość obrazów. Wykorzystuje się go przeważnie w celach reklamowych.

Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

Pomimo wysokiej efektowności tej metody jest ona stosunkowo prostą techniką druku w porównaniu do innych. Klient wybiera dla siebie obraz, który następnie jest przekazywany specjalistycznej drukarce, by ta mogła nanieść go na odpowiedni typ papieru. Gdy szablon wyschnie, umieszcza się go bezpośrednio na zdobionym produkcie lub ewentualnie najpierw na płótnie, a następnie poddaje działaniu prasy termicznej, która w pewnym sensie go „zapieka”, przytwierdzając go na stałe do wybranej powierzchni.

Jakie są odmiany druku sublimacyjnego?

Druk sublimacyjny na tkaninach może przyjąć jedną z trzech podstawowych form. Najpopularniejszy jest druk pośrednik, który gwarantuje najlepsze nasycenie kolorów. Dzięki niemu obrazy przenoszone na tkaniny są żywe i jak gdyby bardziej rzeczywiste.

Druk może być bezpośredni mokry lub bezpośredni suchy. To pierwsze drukowanie sublimacyjne wymaga zastosowania drukarki atramentowej. a z kolei w przypadku druku suchego wykorzystuje się działanie drukarki laserowej. Każda z opisanych metod ma prawo dobrze zadziałać. Każdą z nich można bowiem zastosować w nieco innym celu i z innych powodów.

Z czego powstaje sublimacja na koszulkach?

Firmy, które chciałyby samodzielnie korzystać z tej formy druku, musiałyby zainwestować w kilka potrzebnych do tego sprzętów. Inwestycja byłaby niemała. Druk sublimacyjny wymaga posiadania m.in. drukarki atramentowej, prasy termicznej oraz papieru sublimacyjnego. Warto też wiedzieć, że sublimacja na koszulkach jest możliwa tylko na wybranych tkaninach. Odzież, którą chce się zadrukować w ten sposób, powinna być wykonana z materiałów pokrytych właściwą warstwą syntetyczną.