Jaką rolę pełni Scada w procesach produkcyjnych?

Scada to najbardziej znany system komputerowy, na który składa się komputer i oprogramowanie, służący do zwiększania wydajności produkcji w danej branży. W prostych słowach zmienia on język maszyn w język ludzi. To intuicyjny program, który nie ma sobie równych, jest niezawodny i bardzo dokładny. Nie ma się więc czemu dziwić, że jest polecany przez specjalistów w dziedzinie automatyki.

Do czego służy system Scada?

System o nazwie Scada służy do zbierania danych z wszystkich maszyn pracujących w fabryce czy firmie. Zbiera on także informacje z urządzeń pomiarowych i robi to w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest stałe monitorowanie i nadzór nad procesami produkcyjnymi w firmie.

Inną funkcją systemu Scada jest wizualizacja danych obecnych i historycznych, archiwizuje on dane z procesów produkcyjnych. Użytkownik korzystający z tego programu może sterować procesem produkcyjnym oraz wprowadzać parametry urządzeniom wprost z panelu sterującego.

Różne aspekty działania Scada

System Scada działa na różnych płaszczyznach prac produkcyjnych. Przede wszystkim doskonale współpracuje z użytkownikiem, umożliwia mu nadawanie parametrów pracy urządzeń. Zapewnia też możliwość pracy ręcznej i awaryjnej. Dodatkowo umożliwia monitorowanie poprzez wizualizację pracy procesu produkcyjnego.

Kolejnym rodzajem pracy z tym systemem jest współpraca ze sterownikami PLC, które zajmują się sterowaniem i regulacją maszyn. Działają one w oparciu o parametry nadane przez operatora urządzenia. Sterowniki te wysyłają wszystkie dane do oprogramowania Scada.

Scada a HMI

W każdej pracy produkcyjnej można się spotkać z oprogramowaniem HMI. Wiele osób myli te dwa oprogramowania, bo chociaż mają one podobne zadania, to jednak systemy Scada są systemami nadrzędnymi nad systemami HMI. Scada jest o wiele bardziej złożonym i rozbudowanym systemem, o większych możliwościach komunikacji, analiz i wymiany danych z innymi systemami operacyjnymi.

Nadrzędna przewaga systemów Scada nad HMI obrazuje się przede wszystkim w postaci lepszej możliwości archiwizacji danych i korzystania z głównych i podrzędnych baz danych. Tylko Program Scada umożliwia monitorowanie i kontrolę całego procesu produkcyjnego w najdrobniejszych szczegółach.

System scada dostępny jest w ofercietrinitec.pl.