Organizacja szkolenia – porady

Zorganizowanie szkolenia to często spore wydarzenie dla właścicieli firm. Przedsięwzięcia takie muszą być szczegółowo dopracowane pod każdym względem. O czym należy pamiętać w czasie planowania takiego eventu? Co wziąć pod uwagę podczas organizacji?

Cel i miejsce

Pierwszym krokiem jest oczywiście ustalenie celu szkolenia i jego ogólnego przebiegu. Od charakteru takiego kursu zależeć będzie wiele kolejnych decyzji, związanych choćby z miejscem wydarzenia. Firmy niejednokrotnie stawiają na wynajmowane sale, korzystając z ofert centrów czy ośrodków szkoleniowych. Oczywiście dużą rolę odgrywa tu również budżet – możliwości finansowe przedsiębiorstwa wpływają na sposób organizacji całego eventu.

Przykładem ciekawego i niedrogiego miejsca jest m.in. sala szkoleniowa nad morzem. Najważniejsze, aby pomieszczenie spełniało kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim jego wielkość musi być właściwie dobrana – nie warto decydować się na ani zbyt duże, ani zbyt małe lokale, ponieważ wygoda uczestników i prowadzących będzie ograniczona. Istotne jest też wyposażenie. Sala szkoleniowa nad morzem to gwarancja odpowiedniego sprzętu, nagłośnienia, oświetlenia, a także dodatkowych akcesoriów, jak tablice, flipcharty czy komfortowe meble.

Czas i uczestnicy

Data wydarzenia to kwestia indywidualna – każde przedsiębiorstwo ustala termin wedle własnych potrzeb. Warto jednak zdecydować się na czas, który nie wywróci funkcjonowania firmy do góry nogami. Należy zatem przeanalizować, kto dokładnie bierze udział w szkoleniu i na tej podstawie wyznaczyć najkorzystniejszą datę.

Jeśli chodzi o uczestników, na pewno niezbędna jest przygotowana z dużym wyprzedzeniem lista pracowników wytypowanych do danego szkolenia. Kryterium wyboru to kwestia ustalana przez pracodawcę lub osoby zarządzające firmą. Warto pamiętać, że zdecydowana większość szkoleń daje lepsze efekty w przypadku mniejszej liczby uczestników. Wszystko zależy tu jednak od rodzaju i celu eventu.

Dodatkowe kwestie

Jeśli najważniejsze aspekty, takie jak wybór miejsca, celu czy uczestników, zostały już ustalone, należy pomyśleć o dodatkowych sprawach. Chodzi tu o zapewnienie cateringu, ewentualnego noclegu, materiałów szkoleniowych, pomocy dydaktycznych czy gadżetów promocyjnych.

Kilkudniowe eventy to także okazja do pomysłowych atrakcji. Sala szkoleniowa nad morzem jest idealnym miejscem pod względem lokalizacji, jeśli chodzi o rozmaite urozmaicenia podczas pobytu na szkoleniu. Warto zatem zaproponować uczestnikom dodatkowe warsztaty integracyjne, gry zespołowe, ogniska czy wycieczki.