Jaki powinien być opiekun osoby starszej?

Niektóre zawody wymagają wielu poświęceń i pewnych cech charakteru. Jednym z bardziej wymagających zawodów jest opiekun osoby starszej. W tym zawodzie trzeba mieć wiele cierpliwości i dużo doświadczenia, by móc w odpowiedni sposób zająć się osobą tego potrzebującą. Każdy może takim opiekunem zostać, o ile ma odpowiednie podejście do starszych osób.

Jakie cechy charakteru są pożądane u opiekuna osób starszych?

Osoba, która chce pracować w zawodzie opiekuna, musi być osobą poukładaną, dobrze zorganizowaną, odporną psychicznie i cierpliwą. Praca ta jest bardzo wymagająca, a osoby starsze mają różne charaktery.

Na pewno taki opiekun musi być empatyczny i miły dla swojego podopiecznego. Powinien wykazać się dużym zrozumieniem dla jego specjalnych potrzeb, a także w miły sposób przekonać go do zażycia leków czy drzemki.

Opiekun osoby starszej powinien też być dobrym słuchaczem. Starsi ludzie często są bardzo samotni i łakną towarzystwa innych. Chętnie odpowiadają o swoim życiu, zagłębiają się w wspomnienia. Opiekun powinien chętnie wysłuchiwać takich zwierzeń.

Cechy fizyczne opiekuna

Niezwykle ważną kwestią jest także siła fizyczna. W opiece nad starszą osobą, trzeba wykorzystywać całą swoją siłę. Zwłaszcza gdy pod opieką ma się osobę leżącą w łóżku, nie poruszającą się o własnych siłach.

Taką osobę trzeba umyć, ubrać i nakarmić, co nie jest tak łatwe, jakby się to mogło wydawać. Dlatego w ogłoszeniach typu ’Zatrudnię do opieki nad starszą osobą’ można znaleźć wymóg tężyzny fizycznej i dużej wytrwałości.

Opiekun musi też potrafić sprzątać i gotować, bo często jest od niego wymagane w opiece nad osobą starszą. Powinien też umieć się zorganizować i zapewnić zajęcia swojemu podopiecznemu przez cały dzień.

Gdzie zdobyć doświadczenie?

Nikt do tak odpowiedzialnej pracy, nie zatrudni opiekuna bez żadnego doświadczenia. Mimo najszczerszych chęci i zapału do pracy, trzeba mieć doświadczenie, bo jest ono bardzo ważne, o ile nie najważniejsze.

Aby zdobyć potrzebne doświadczenie, warto zapisać się na wolontariat i odwiedzać domy opieki społecznej i szpitale w swojej okolicy. W takich miejscach można znaleźć wiele starszych osób wymagających opieki i nauczyć się wielu praktycznych czynności.

W ten sposób można się przekonać, jakie potrzeby mają starsze osoby. Czego im brakuje i jakiego towarzystwa potrzebują. To bardzo dobra praktyka przed rozpoczęciem samodzielnej pracy przy opiece nad starszą osobą. Wtedy można bez problemu odpowiedzieć na ogłoszenie 'zatrudnię do opieki nad starszą osobą’.