Technologia Radio-Frequency Identification opiera się identyfikowaniu obiektów przy użyciu fal radiowych. Przedmioty lub osoby mają przymocowane chipy z zapisanymi informacjami. Gdzie wykorzystuje się technologię RFID?
Technologia RFID
Jest to technologia, która zaczyna wypierać kody kreskowe. Jest ona nowocześniejsza i wydajniejsza, dlatego też zdobywa coraz większą popularność. Można ją stosować w wielu dziedzinach życia codziennego oraz w przemyśle.
Wyróżniamy trzy tagi RFID, które dzielą się ze względu na sposób zasilania. Są to znaczniki pasywne, aktywne i semipasywne. Pasywne znaczniki nie posiadają źródła zasilania i czerpią energię poprzez czytnik fal. Aktywne działają niezależnie od czytników RFID, gdyż posiadają własne źródło zasilania. Semipasywne są połączeniem dwóch poprzednich.
Częstotliwości stosowane w technologii RFID
W technologii RFID stosowane są trzy zakresy częstotliwości fal radiowych. Pierwsza z nich to niska częstotliwość 125 kHz. Na tej częstotliwości działają znaczniki pasywne, które mają mały zasięg.
Wysoka częstotliwość 13,56 MHz zapewnia bardzo stabilną komunikację pomiędzy czytnikiem a tagiem w odległości do 1 m. Wykorzystywana jest ona w przemyśle, gdyż jest odporna na zakłócenia z zewnątrz i zapewnia dużą szybkość odczytu danych. Ostania częstotliwość jest ultra wysoka 860-956MHz i daje ona możliwość odczytu danych do 20 m z wysoką prędkością.
Zalety technologii RFID
Technologia rfid jest nowoczesnym rozwiązaniem, które w następnych latach będzie wykorzystywane na dużą skalę. Dzięki tej technologii mamy możliwość wygodnego odczytu danych na odległość.
Znaczniki są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz zniszczenia. Zapewniają możliwość szybkiego odczytu danych oraz zapisania większej ilości informacji. Można ich używać wielokrotnie, gdyż dane zapisane można edytować. Jak każda nowa technologia może u wielu osób budzić na początku obawy, jednak warto się z nią zaznajomić, gdyż znacznie ułatwia ona życie i poprawia komfort pracy.