O czym trzeba pamiętać inwestując w mieszkanie na wynajem?

Mieszkanie zakupione z myślą o uzyskiwaniu pasywnego dochodu to pewna i stabilna inwestycja. Chcąc osiągnąć maksymalne zyski nie można jednak kupić pierwszego lepszego mieszkania, gdyż było w atrakcyjnej cenie. Na czym należy się skoncentrować kupując nieruchomości inwestycyjne, by były jak najbardziej dochodowe?

Jak wybrać odpowiednią lokalizację?

Nie bez przyczyny specjaliści rynku nieruchomości uważają lokalizację za najważniejszy element udanej inwestycji.

Wybierając mieszkanie należy rozpatrzeć z jakim klientem inwestor chce pracować. Innej lokalizacji będzie poszukiwał młody człowiek, który przyjechał do pracy, innej turysta, który wpadł do miasta na kilka dni, inne wymagania ma również rodzina z dziećmi.

Młodzi ludzie bardzo często poszukują mieszkań do wynajmu w centrum miasta. Restauracje, kluby fitness czy kina powinny być łatwo dostępne. Ważny jest również dojazd do miejsca pracy bądź uczelni. Wszystko w zasięgu kilku minut od mieszkania.

Nieruchomości inwestycyjne przeznaczone pod wynajem dla rodzin mogą znajdować się na osiedlach oddalonych od centrum. Sprawdzają się mieszkania na nowych osiedlach z pełną infrastrukturą. Ciekawy plac zabaw dla dzieci, przedszkole czy salon kosmetyczny to atrybuty na które zwróci uwagę rodzina.

Mieszkanie do wynajmu krótkookresowego sprawdza się w miastach turystycznych. Nieruchomości inwestycyjne zakupione w tym celu muszą znajdować się w pobliżu centrum miasta, atrakcji turystycznych, ciekawych miejsc dla turystów. Na pewno dużym atutem jest widok na starówkę, góry czy morze.

Małe czy duże?

Wybierając nieruchomości inwestycyjne należy również określić ich metraż. Bardzo często wybór metrażu jest determinowany zdolnościami finansowymi.

Małe mieszkanie przynoszą mniejszy dochód. Cena metra nieruchomości w momencie zakupu jest wyższa niż mieszkań większych. Zaletą małych mieszkań jest ich duża popularność wśród wynajmujących. Kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe nie muszą długo czekać na przyszłego najemcę. Jest to niewątpliwi ich największa zaleta.

Duże mieszkania są znacznie mniej popularne. Cena sprzedaży jest niższa, a oferta jest większa. Trzeba jednak wiedzieć, że mimo iż większe mieszkanie uzyskuje wyższą cenę najmu inwestorzy często muszą mierzyć się z dłuższymi przestojami po rozwiązaniu umowy najmu.

Inwestowanie w nieruchomości to na pewno dobry sposób na zapewnienie sobie pasywnego dochodu. Nie jest to jednak takie proste zadanie. Wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Przed zakupem pierwszego mieszkania na wynajem należy dokładnie rozpoznać rynek klienta oraz jego zapotrzebowanie.