W biznesie czasem trzeba podejmować bardzo odważne decyzje i stawiać wszystko na jedną kartę. Nie można przy tym wszystkim zapominać jednak o twardych danych, konkretnych informacjach, które pomagają podjąć dobrą biznesową decyzję i nie stracić pieniędzy. Wielu inwestorów decyduje się zatem na usługę, która z języka angielskiego nazywana jest due diligence. Na czym ona polega i kiedy należy ją zamówić? Poniżej kilka wskazówek i informacji.
Kilka słów na temat due diligence
W świecie biznesu cały czas toczą się jakieś przejęcia i fuzje. Firmy łączą swoje siły, by lepiej radzić sobie ze zmieniającymi się wymaganiami rynku, aby bardziej ekspansywnie rozwijać się i zarabiać i jeszcze więcej. Dla mniejszych firm to z reguły doskonała perspektywa i sposób na rozwinięcie skrzydeł. Dla większego partnera to również sposób na dotarcie do nowych klientów, pozyskanie informacji na temat know-how, często uzyskanie świeżej krwi w postaci młodych ludzi ze świetnymi pomysłami. Zanim jednak przejdzie do rzeczywistego połączenia się dwóch firm, większy graczy z reguły musi dokonać konkretnego sprawdzenia drugiej strony pod względem między innymi sytuacji finansowej i prawnej. Tego wymaga bezpieczeństwo w biznesie. Analiza jaką jest due diligence pozwala uzyskać sporo odpowiedzi, dzięki którym można dokonać na przykład prawidłowej wyceny przed zakupem.
Analiza przedsiębiorstwa w wielopoziomowym aspekcie
Osoby piekła w procedurze analizy przedsiębiorstw dokonują szeregu różnych badań, podczas których bardzo dokładnie przyglądają się wszelkim dokumentom. Do oceny poddawana jest między innymi sytuacja finansowa firmy i wszystkie wpływy i wypływy, sposoby finansowania, aktywa. Kolejnym bardzo ważnym obszarem badań jest sytuacja prawna. Analizowane są między innymi wszelkie umowy i koncesje, pozwolenia oraz inne dokumenty prawne, które z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa są wyjątkowo ważne. Poza tym podczas tego typu analiz można oceniać też sposób zarządzania zasobami ludzkimi, tak zwaną kulturę pracy w organizacji, pisane i niepisane normy pomiędzy pracownikami. Finalnie tworzony jest z tego wszystkiego bardzo szczegółowy raport, dzięki któremu można dokonać wyceny firmy i przygotować się do ostatecznych negocjacji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.